​مراقب پا های خود باشیم

نویسنده: nyazco-com دسته بندی: Shoes News تاریخ ایجاد: 2016-11-28 تعداد بازدید: 441 نظرات: 0
مراقب پا های خود باشیم
 کفش کوچک یا بزرگ برای پا ناراحتی هایی ایجاد خواهد کرد . از قبیل تغییر فرم پا ، کج شدن انگشتان ، تاول زدن، صاف شدن کف پا  استخوانی شدن پوست، تغییر فرم ناخن و ... در بسیاری  موارد فرم کفش و فرم پا مطابق نبوده است. رومیهای قدیم با کفش های دراز که نوک آن به طرف بالا برگشته بود راه می رفته اند .
کنت ان ژسکی » کفش های نوک تیز را مد کرد و هرچه مقام شخص بالاتر بود کفش های دراز تری می پوشید . به حدی که شاهزادگان حق داشته اند کفشی به درازی 2 فوت بپوشند و دیگر درباریان اندازه کفششان از یک فوت تجاز نمی کرد و اشخاص عادی کفشی به اندازه کمتر از نیم فوت می پوشیده اند. اما همه سعی می کرده اند که نوک کفش را به طرف بالا برگردانند. این کار به حدی رسید که نوک کفش ها نتوانست حالت خود را حفظ کند و اغلب به طرف پایین می افتاد و مزاحم حرکت می شد . به ناچار نوک کفشها را با زنجیر طلایی یا نقره ای به زانو می بسته اند .

در گذشته نه چندان دور کفشها  یک شکل بوده اند و چپ و راست نداشته اند. در قرن ششم میلادی در بعضی نقاط اروپا چکمه و پوتین خاصی برای چپ و راست  ساخته شد. رسم درست کردن کفش برای پای چپ و راست به طور عام با ترقی صنعت تولید کفش شروع شد . مثلاٌ  در روسیه در اواخر قرن نوزدهم این کار مرسوم شد. انتخاب کفش راحت و سبک و نرم در زمان ما مسئله مهمی نیست  فقط باید آنرا مهم تلقی کرد . در وقت خرید کفش و چکمه باید به سه چیز توجه کنیم. پنجه کفش ، محل انحنای وسط  کفش و پاشنه کفش . باید در نظر داشت که تفاوت اندازه کف پا در حالت آزاد (وقتی نشسته ایم) با حا لت فشار(وقت ایستادن)  تقریبا یک سانتی متر می باشد و در وقت انتخاب کفش باید کفشی را بپوشیم، بیایستیم و چند قدم راه برویم در این حالت کف پا راست می شود و شما می فهمید برای شما مناسب هست یا نه.در حالت ایستاده باید انگشتان پا در داخل کفش آنقدر راحت باشد که بتوان آنها را قدری تکان داد .کفش نباید به کف و روی پا فشار بیاورد. زیرا این فشار باعث نامتعادل شدن گردش خون در پا می شود که درد و عرق بیش از حد پاها را موجب می شود. بهتر است در انتخاب کفش پهنای پا و کفش را در نظر بگیریم و به این فکر نکنیم که کفش تنگ پس از مدتی جا باز خوا هد کرد و پهن خواهد شد.

مواظبت از پاها

در پوست پا مقدار زیادی غده های ترشح عرق وجود دارد، مخصوصاً بین انگشتان پا، پاها در طول روز بیشتر از بقیه اعضا در معرض رطوبت، گرد و خاک و ... قرار دارند که باعاث می شود پاها خیلی زودتر از بقیه اعضای بدن کثیف شود. این شرایط آلوده ممکن است در بین انگشتان پا ترکهایی ایجاد کند یا موجب پیدا شدن بیماری های قارچی در پاها شود. به این دلیل باید پاها را بیشتر و تمیزتر شست و بر روی پاها آب سرد ریخت.

گرم و سرد کردن پاها برای جلوگیری از سرماخوردگی بسیار مفید است. بعد از شست و شو حتماً پاها مخصوصاً بین انگشتان را خوب خشک کنید. پاها را باید در هر ماه دوبار در آب داغ و صابون نگه داشت  بعد پاشنه پا را خوب چرب کنید.

پوست خشک شده پاشنه یا نقاط دیگر پا براحتی می توان با پیاز نرم نمود. برای اینکار پیاز بریده را بر روی پوست خشک شده پا قرار دهید روی آن پلاستیک (نایلکس) بکشید و با تنزیب ببندید. صبح پاها را با آب گرم بشوئید. بعد از دو سه مرتبه تمرار این کار پوست پا به حالت عادی بر می گردد.

کفش را باید درست و به اندازه فرم پا انتخاب کرد. انتخاب نادرست کفش باعث پیدا شدن تاول پیـدا شدن

پوست سفت و استخوانی، و بهم خوردن فرم انگشتان و ناخن ها می شود و بر روی راه رفتن بطور  نامطلوب و زشت تاثیر می گذارد.

ناخن های پا را نباید بطور گرد- مثل ناخن دست- چید بلکه سعی کنید ناخن را راست کوتاه کنید و گوشه ناخن ها را با سوهان اندکی گرد نمود. کوتاه کردن ناخن به این شکل مانع فرورفتگی ناخن در پوست انگشتان می گردد. اگر ناخن ها ضخیم تر از معمول می شوند یا رنگ آن تغییر کند یا اینکه شکننده و خرد خرد می شوند. باید به پزشک متخصص در ماتولوژی (پزشک متخصص ناخن ها) مراجعه نمود.

در صورت یخ زدن پوست پا می توان پوست را با محلول برگ گردو و گل همیشه بهار معالجه نمود.    چهار قاشق غذاخوری برگ و گل خشک شده را در یک لیتر آب و نیم گرم بریزید بمدت پنج دقیقه بجوشانید. بعد پاهای خود را در این محلول نگه دارید و کمپرس  کنید.

موی پاها

یکی از مشکلات زیبایی خانم ها وجود موهای زیاد بر روی پاها می باشد. تراشیدن یا کندن موها در این مورد چندان موثر نیست. بلکه باعث افزایش مو می شوند. مناسب ترین روش مبارزه با این موها، بی رنگ نمودن و ضعیف کردن ریشه آنهاست.

برای این کار باید از ماسک مخصوصی که از 10 گرم آب  اکسیژنه 3% دو قاشق غذاخوری آرد 10 قطره آمونیاک، درست می شود استفاده کرد.

ماسک را به مدت ده پانزده دقیقه روی پوست نکه دارید وبعد پاها را تمیز کنید بهتر است پاها را با آبی که با مقداری آب لیمو یا سرکه ترش شده باشد، آب کشی کنید. بعد از چند مرتبه استفاده از این ماسک موها بتدریج باریک و بی رنگ می شوند و از بین می روند.
ورزش برای پاها

مچ را به طرف چپ و بعد بطرف راست بچرخانید این حرکت را هشت مرتبه تکرار کنید. بعد انگشتان پا را سریع به طرف پائین و بالا خم کنید. خانم هایی که پای نسبتاً لاغری دارند، باید روزانه در منزل سعی کنند بیشتر روی انگشتان پا راه بروند بطوریکه پاشنه پاها به زمین نرسد.

به این روش راه رفتن موجب تقویت عضلات و زیبایی (فرم) خواهد شد.

عضلات پا را همچنین می توان با دوچرخه سواری، اسکی، شنا و پیاده روی تقویت کرد.

پا برهنه راه رفتن برای همه مفید خواد بود. این قدیمی ترین راه جلوگیری از بیماریهاست می گویند سقراط حکیم. برای تیزهوش شدن خود پا برهنه راه می رفت و شاگردان خود را نیز به این کار وامی داشت. فیلسوف معروف «سِنِگ» هیچ وقت در عمر خود کفش نپوشید. در طب قدیم مشرق زمین در کف پاها نقاطی  شناخته شده بود که با تاثیرگذاری بر آن نقاط از بیماری اعضای مختلف بدن جلوگیری یا آن را معالجه می کرده اند. در کف پا نقطه هایی وجود دارد که به طور مستقیم با عضوهای داخلی بدن رابطه دارند و فشار بر روی این نقطه های می تواند باعث جلوگیری از درد این عضوها معالجه و پیشگیری از نقایص آنها شود.

و بهتر از همه اینکه برای یک شخص عادی پا برهنه راه رفتن، ماساژی است که برای معالجه تمام اعضای داخلی بدن مفید است.

در منزل در داخل حیاط در باغ یا استراحتگاه در پلاژ ودر وقت گردش سعی کنید پا برهنه راه بروید. در این صورت شما خود بخود بر روی نقاط لازم فشار خواهید آورد.

البته وقت پا برهنه راه رفتن، آسفالت داغ، ریگ، سنگهای تیز، برف ، یخ، برگهای سوزنی شکل و خار بر روی اعصاب تاثیر منفی دارد و در مقابل ماسه و خاک گرم، علف نرم،  فرش اتاق به اعصاب آرامش می بخشد کف سنگی اتاق، زمین ناهموار، علف تر بطور عادی اعصاب را به روش مثبتی تحریک می کند.

نوشتن نظر