فرصتی برای بازیابی برند کفش تبریز

نویسنده: nyazco-com دسته بندی: Shoes News تاریخ ایجاد: 2017-03-12 تعداد بازدید: 266 نظرات: 0
فرصتی برای بازیابی برند کفش تبریز
جعفرمحرم پور

روزگارآنلاین: روایتی است که چند سال پیش ترکیه ای ها کفش های چینی را آتش زدند تا با چینیزه شدن کفش در ترکیه مقابل کنند. چنین اقداماتی در دنیایی که دنیای رقابت است و صحبت از تجارت جهانی است شاید مفهومی نداشته باشد اما قرار است چرخ اقتصاد بچرخد. این دیدگاه حتی به آمریکا هم رسیده و ترامپ میخواهد در برابر دنیای چینی بایستد. ترامپی که عده زیادی دیوانه خطابش میکنند به چرخش چرخ اقتصاد و کارگران آمریکایی می اندیشد و از همه مهمتر به سبقه صنعت آمریکایی که سهم خود را در بازارها از دست رفته می بیند.
با چنین نگاهی صنعت کفش ایران نیز میخواهد از چینیزه شدن کفش در ایران تبری جوید. صنعت کفش در ایران را با تبریز میشناسند. چرا که کفش های دست دوز تبریزی روزی جهان را در نوردیده بود.  حدود هشتاد سال پیش بود که چرم خسروی تبریز را در مواد اولیه چرمی غنی کرده بود. روزها از پس هم آمد و رفت و درفضای وارداتی یک دهه پیش و ضعف فناوری تولیدکنندگان کفش در تبریز چین و ترکیه بازار را از دست تبریزی ها در آوردند و روز به روز شاهد کاهش سهم کفش تولید تبریز در بازار بودیم. کاملا هم این کاهش  سهم بازار به حق بود. در فضای رقابتی که باید اصول کیفیت رقابتی، قیمت رقابتی و تحویل به موقع شرط باشد نه در کیفیت و نه در قیمت نتوانستیم رقابت کنیم. یا کیفیت می لنگید  و یا قیمت. سود کفش های چینی هم که زیر دهان قاچاقچیان و فروشندگان مزه کرده بود.
این کاهش سهم تکانی جدی به تولید کنندگان داد حداقل به فکر افتادند. البته آنهایی که زنده ماندند و البته آنهایی که میخواستند زنده بمانند. نگرش عوض شد. باید کاری انجام میشد که نگاه به سمت کفش تبریز برگردد. عده ای استراتژی نوشتند و عده ای به سمت تنوع قالب برای تولید رفتند و عده ای کمپین خرید کفش ایرانی راه انداختند.
این هفته در بازار کفاشان تبریز بودم بدون اغراق باید گفت اتفاقی افتاده است. کارگران ایرانی برای بازاریان مهمتر شده اند. چرخش چرخ تولیدکنندگان تبریزی به اولویت تبدیل شده است. حتی قرار است نوروز پرتقال وسیب و اقلام خارجی بر سر سفره هفت سین نباشد.
این دیدگاه اگر چه با دیدگاه رقابت در دنیای امروز همخوانی ندارد چرا که قدرت انتخاب را از مشتریان میگیرد، اما اگر فرصتی باشد که تولیدکنندگان کفش تبریز کیفیت خود را ارتقا دهند؛ بسیار مغتنم است.
راه اندازی مجموعه های مگا در عرصه تولید چرم و کفش با تناژ و تیراژ اقتصادی در این راه؛ یک راهکار است اما انگار دولت برای زیرساخت ها باید همراه باشد که فعالان میگویند نیست.

منبع:
با روزگار همراه باشید
@roozegaronline

مشابه در دسته بندی

نوشتن نظر