انتخاب کفش ورزشی مناسب

نویسنده: nikfar دسته بندی: Shoes News تاریخ ایجاد: 2017-06-21 تعداد بازدید: 456 نظرات: 0
انتخاب کفش ورزشی مناسب
جمله را بارها شنیده ایم که «پا قلب دوم بدن انسان است» برای سالم ماندن پا مهم ترین نکته استفاده از کفش مناسب و مخصوص هر فعالیت است
چرا که هر فعالیتی نیروهای مختلفی به پا وارد می‌آورد که اگر این نیروها به وسیله ورزشی چند برابر می‌شود، در حالی که یک کفش ورزشی مناسب می‌تواند فشار وارد بر زانو و لگن را تعادل بخشد
از قدیم گفتند پا قلب دوم انسان است پس همواره باید در شرایط خوبی قرارداشته باشد، از این رو بجاست که در انتخاب کفش به ویژه برای دانش آموزان دقت شود. زیرا کفش‌ها ضمن استحکام زیاد باید برای استفاده دانش آموزان راحت باشند.
کارشناسان براین باورند که امروزه با پیشرفت‌های بشر در عرصه‌های مختلف علمی کفش درمان کرد.
والدین باید کفشی مناسب برای استفاده فرزندانشان در مدرسه تهیه کنند زیرا پای آنها باید بیش از چهار ساعت در محیط مدرسه در داخل این کفش باشد و در عین حال باید پای دانش آموز در این کفش راحت باشد.
انتخاب کفش برای دانش آموزانی که شکل و ساختار پای آنها ازنظر وضعیت قوس‌های پا دارای مشکلاتی است باید با نظر پزشک متخصص انجام شود.
 
کفش مناسب باید انعطاف پذیری مناسبی هم داشته باشد. به ویژه در محل مفاصل یعنی جایی که هنگام راه رفتن انگشتان از آنجا خم می‌شوند. همچنین کفی کفش نیز باید با شکل پا متناسب یا منطبق باشد یعنی به شکل قوس‌های طبیعی کف پا باشد. سفتی و نرمی بیش از حد در این ناحیه و عدم وجود قوس‌های مناسب و منطبق با کف پا موجب بروز دردهایی در کف، مچ پا و یا حتی زانو می‌شود.
قسمت رویه بخشی است که روی پا را می‌پوشاند. بهترین جنس برای این قسمت چرم است زیرا هم انعطاف پذیری دارد و هم جاذب رطوبت است. بهتر است رویه‌های کفش بند دار باشند.
علاوه بر این باید درتهیه کفش به طول یا قد کفش نیز توجه کرد. براین اساس کفشی استاندارد است که وقتی آن را به پا می‌کنید قسمت جلوی کفش با نوک بلندترین انگشت پا ۱۲ تا ۱۸ میلی متر فاصله داشته باشد.
زمان خریدن کفش به توصیه اهل فن بهتر است در پایان روز (عصر یا غروب) باشد زیرا در این زمان اندازه پاها واقعی تر است و بهتر است هردو لنگه کفش را فرد امتحان کند زیرا بین اندازه پاها تفاوت‌های جزیی وجود دارد.
برای بررسی قسمت پاشنه بهتر است با آن چند پله بالا برویم. اگر هنگام بالا رفتن از پله احساس می‌کنید که قسمت پاشنه ی کفش نسبت به پاشنه ی شما بیش از اندازه به بالا و پائین حرکت می‌کند (بیش از نیم سانتی متر) باز هم این کفش مناسب نیست.
کفش‌های معمولی (غیر ورزشی) اغلب برای ورزش مناسب نیستند ولی بیشتر کفش‌های ورزشی به ویژه آنها یی که برای دویدن ویا به صورت چند منظوره ساخته می‌شوند، می‌توانند برای راه رفتن مورد استفاده قرار گیرند.
بهترین کفش‌ها هم پس از مدتی خواص و حالت خود را از دست می‌دهد بنابراین بسیاری از کفش هارا باید قبل ازاین که ظاهرا فرسوده شوند، تعویض کرد.
اما در فعالیت‌های ورزشی به غیر از بحث مراقبت از پاها به وسیله انتخاب کفش درست مساله مهم‌تری نیز وجود دارد و آن افزایش توانایی‌ها و قابلیت‌ها است که کفش مناسب می‌تواند عامل مهمی در این خصوص باشد.
مشخصات کفش ورزشی خوب کفش‌های ورزشی با اندازه مناسب بخش ضروری انجام هر تمرین ورزشی است. اما یافتن کفش مناسب می‌تواند یک چالش باشد.
برخی از اصول راهنما برای انتخاب کفش مناسب ورزشی اینها هستند:
به علت آن که پاها در حین فعالیت ورم می‌کنند، همیشه کفش را در بعدازظهر یا پس از فعالیت امتحان کنید.
کفش‌ها را با همان جورابی امتحان کنید که عادت دارید در ضمن تمرین بپوشید.
اطمینان حاصل کنید که وقتی بندهای کفش را می‌بندید، پنجه‌های پای‌تان به آسانی حرکت نمی‌کند و پاشنه پاهایتان هنگام راه رفتن نمی‌لغزد.
چند قدمی در مغازه راه بروید یا بدوید تا مطمئن شوید که کفش‌ها راحت هستند. کفش ورزشی را نباید به زور به پا کرد.
وقتی می‌خواهید کفش را امتحان کنید، بندهای آن را محکم ببندید مانند اینکه می‌خواهید فعالیت ورزشی را آغاز کنید.
ویژگیهای عمومی کفش ورزشی
رشته‌های ورزشی مختلف به کفشهای خاصی نیاز دارند، اما برخی ویژگیهای عمومی در کفش برای همه رشته‌ها یکسان است.
علاوه بر ویژگیهای متداول در کفشهای معمولی که افراد عادی می‌پوشند، کفشهای ورزشی باید ضمن دارا بودن آن ویژگیها، ‌ ملحقات خاصی داشته باشند یا در برخی قسمت‌ها عناصر بنیادی و برجسته ای را دارا باشند. سه عنصر بنیادی در همه کفشـهای خوب ورزشی عبارتنداز:
۱٫ انعطاف پذیری برای تمامی حرکات مختلف پا،
۲٫ ثبات یا استحکام برای حمایت و حفاظت از چرخشهای ناگهانی،
۳٫ لایه گذاری مناسب برای جذب ضربه و راحتی کل پا.
سایر قسمتهای که یک کفش ورزشی باید داشته باشند، عبارتند از:
۱ ـ قسمت جلوی کفش در ناحیه پنجه که فضای کافی را برای حرکت انگشتان فراهم کند
۲ـ محافظ مچ پا که از این ناحیه محافظت می‌کند.
۳ ـ زبانه کفش نرم و بلند که از فشار بند یا الحاقات مربوط به آن جلو گیری می‌کند.
۴ ـ تخت بیرونی یا خارجی کفش که امکان حرکت رو به جلو، کشش و جذب ضربه را داشته باشد.
۵ ـ همچنین کف داخلی کفش باید نرم و دارای قوس مناسب برای پا باشد.
۶ ـ محافظ پاشنه پا که باید پاشنه را محکم و ثابت نگهدارد.
 خرید کفش ورزشی، انتخاب کفش مناسب
برای انتخاب کفش مناسب پیاده‌روی و ورزش باید به محل استفاده و جایی که می‌خواهید پیاده‌روی کنید دقت داشته باشید تا بهترین انتخاب را بکنید .
اگر کمردرد دارید
اگر از کمردردهای مکرر رنج می‌برید، ‌ حتما با حساسیت بیشتری کفش‌های‌تان را انتخاب و سعی کنید سراغ کفش‌های طبی بروید زیرا این کمردردها گاهی از عواقب پوشیدن کفش‌هایی با کفه نامناسب و غیر استاندارد است.
چقدر می‌خواهید راه بروید
اگر اطلاعات کافی درباره کفه کفش‌ها نداشته باشید ممکن است به اشتباه سراغ کفش‌هایی بروید که مخصوص پیاده‌روی نباشند.
پاشنه بلند ورزشی ممنوع
اگر کفش ارتفاع زیادی داشته باشد هنگامی که با سرعت پیاده‌روی می‌کنید ممکن است مچ پای‌تان پیچ بخورد. هنگام پیاده‌روی حرکت و تماس پا با زمین از پاشنه به سمت پنجه است بنابراین کفشی که کفه آن انعطاف‌پذیری بالایی دارد، انتخاب مناسبی خواهد بود.
اگر دیابت دارید
کوچک، ممنوع
جنس کفش و مدل آن باید به‌صورتی باشد که تبادل هوا امکان پذیر بوده و وزن سبکی داشته باشد. پای شما در کفش باید راحت بوده و انگشتان هنگام پیاده‌روی باید فضای کافی داشته باشند. همچنین هنگام خرید کفش پیاده‌روی به این فکر نکنید که چون کتانی بعد از مدتی جا باز می‌کند بلکه درنظر داشته باشید انگشتان پای‌تان دچار تغییر حالت نشوند و کناره‌های پا به علت کوچکی کفش تحت فشار قرار نگیرند.
عصرها کفش بخرید
بهترین زمان برای خرید کفش، پایان روز است. در طول روز فشار و استرس و دما روی پای شما ایجاد شده که برای انتخاب آگاهانه کفش وقت مناسبی است.
با جوراب مناسب به خرید بروید
هنگام خرید کفش مخصوص پیاده‌روی‌، بهتر است جورابی مناسب به پا داشته باشید که بسیار نازک یا بسیار ضخیم نباشد.
برای محافظت از ساق پاها
اگر به‌صورت حرفه‌ای و مداوم پیاده‌روی می‌کنید کفش‌های ساق‌دار انتخاب کنید که در طولانی‌مدت پیاده‌روی به ساق پای‌تان فشار وارد نشود.
کیف و کفش
برای مشاهده  و خرید انواع کفش زنانه و مردانه ی تبریز روی عکس زیر کلیک کنید.

مشابه در دسته بندی

نوشتن نظر