کفش چرم تبریز و قدمت صنعت چرم در ایران Tabriz leather shoes and the leather industry in Iran

نویسنده: nyazco-com دسته بندی: Shoes News تاریخ ایجاد: 2017-12-02 تعداد بازدید: 360 نظرات: 0
کفش چرم تبریز و قدمت صنعت چرم در ایران Tabriz leather shoes and the leather industry in Iran
در این مقاله با کفش چرم تبریز و قدمت صنعت چرم در ایران آشنا  میشویم. این مقاله توسط تیم تولید محتوای فروشگاه اینترنتی نیازکو تهیه و گردآوری شده است.
 
کفش چرم تبریز و قدمت صنعت چرم در ایران Tabriz leather shoes and the leather industry in Iran

با توجه به سابقه دیرین کشورمان ایران و مخصوصاً شهر تبریز در صنعت چرم، بر آن شدیم تا توضیحاتی از تاریخچه تولید محصولات چرم در ایران را گردآوردی کرده و در اختیار کاربران عزیز قرار دهیم. این مقاله توسط تیم تولید محتوای فروشگاه اینترنتی نیازکو تهیه و گردآوری شده است.
ایران یکی از کشورهایی است که قدمت تولید چرم در آن به 3هزار سال قبل باز می گردد و یکی از قدیمی¬ ترین  تولید کنندگان چرم در جهان میباشد. از طرفی، آثار باستانی و نشانه های تاریخی بازگوی این است که حدود 1500 سال قبل از میلاد، از پوست برای درست کردن لباس، کفش و لباس های جنگی استفاده میکردند.
 اولین کارخانه چرم سازی در ایران در سال 1308 در شهر تبریز شروع به فعالیت کرد و پس از آن در اصفهان، همدان و برخی از شهرهای دیگر نیز تاسیس شد. از این رو، تبریز به عنوان پایتخت اصلی این صنعت در ایران شناخته میشود. همچنین کفش چرم تبریز چه در ایران و چه در خارج از کشور زبان زد خاص و عام است. 
دانستن این نکته جالب است که امروزه در شهر تبریز سالانه ۲,۵۰۰,۰۰۰ جلد چرم تولید می گردد. شهرت شهر تبریز در این صنعت بیشتر مدیون هنرمندانی بوده است که این هنر را خلق کرده اند و ما خود را میراث دان آن میدانیم.  
 نشانه هایی که از حمله مغول در ایران به جا مانده، نشانگر آن است که تجارت چرم و پوست در ایران پر رونق بوده‌ و بازار گرمی داشته است؛ این اسناد نیز گواه شهرت برخی شهرها مانند تبریز و شیراز در این دوره است.
در دوره قاجار انواع چرم به مقدار زیاد در شهر های ایران تولید می‌شد. همدان در این دوره مرکز مهم تولید نوعی چرم معروف به “چرم همدانی“ بود که از پوست گوسفند تهیه می‌شد و در این دوره از جمله کارهایی که امیر کبیر در سال هزار و دویست و شصت و هفت(1267) به نمایشگاه لندن فرستاد پوست بود. به علاوه در این دوره صادرات پوست و چرم از اغلب شهرهای ایران به روسیه و عثمانی و هند رونق بسیار داشت. علاوه بر همدان، شهر های تبریز و اصفهان نیز در تولید و صادرات چرم سهم بسزایی داشتند. در عین حال به علت مسایل شرعی تجارت چرم هایی که توسط غیر مسلمانان تولید می‌شد در دست ارمنیان بود.
اولین کارخانه چرم سازی ایران نیز در سال هزار و سیصدو هشت شمسی(1308) در شهر تبریز بنا شد و پس از آن در همدان، تهران، اصفهان و برخی شهرهای دیگر نیز کارخانه‌هایی تاسیس شد.

کفش چرم تبریز وتاریخچه آن
کفش چرم تبریز از تاریخ کهن و آوازه بلند برخوردار است. در حال حاضر تولید کنندگانی مشهور و دارای پیشینه قدیمی در شهر تبریز اقدام به تولید کفش های تمام چرم میکنند که نام و آوازه ای جهانی برای خود و شهر تبریز به ارمغان آورده اند . به جرات میتوان مدعی شد کفش چرم تبریز  محصول آشنایی برای بسیاری از ایرانیان و جهانیان است و ویژگی که این کفش نسبت به سایر محصولات دارد کیفیت ممتاز آن است.
حدود۵۰ سال است که کفشدوزی کم کم از حالت سنتی خارج و به ماشینی شدن روی آورده است اما هنوز افراد بسیاری در ایران و خارج از کشور هستند که علاقه مند به خرید و استفاده از کفشهای دست دوز هنرمندان تبریزی هستند. همینطور در بازار بزرگ تبریز هنوز هم صدای چکش و هنرنمایی صنعتگران کفش دست دوز به گوش می رسد.
هم اکنون، 2200 کارگاه تولید کفش با 5 هزار فروشگاه عرضه کفش و لوازم جانبی در شهر تبریز فعال هستند که بخشی از پـویـایی و شهرت بازار تبریز مدیون صنعتگران این حرفه است.
در تبریز ۴۰ هزار نفر از طریق صنعت کیف و کفش چرم امرار معاش می کنند. سه هزار و ۵۸۰ واحد تولیدی در تبریز فعالیت می کنند که از این تعداد که 1810 واحد تولیدی مربوط به چرم و کفش چرم است.
قدمت تولید چرم، استقرار بزرگترین شهرک چرم خاورمیانه و همچنین وجود هنرمندان و کفاشان اصیل در تبریز، بر مزایای تولید کفش در این شهر افزوده است و با ورود فناوریهای جدید، تولید انبوه کفش با استفاده از شیوه های صنعتی آغاز شده است. از تولید کنندگان معروف کفش چرم تبریز میتوان کفش سی سی، فرزین، پای آراء، جی اف اس، همگام، آداک ، کفش تبریز ,آفاق و … را نام برد که محصولات بادوام و راحت را تولید میکنند.

همچنین اولین  موزه کفش چرم تبریز هم همزمان با برگزاری جشن «تبریز، شهر جهانی بافت فرش» برای  اولین بار و در موزه شهر و شهرداری افتتاح شد. اشیاء موجود در این موزه از انواع کفش های سنتی موجود در کشور جمع آوری شده و در قسمتی دیگر از موزه تجهیزات و وسیله های ساخت کفش به نمایش گذاشته شده است.

گفتنی است در موزه کفش چرم تبریز ۲۰۰ جفت کفش از دوره های مختلف تاریخی و انواع کفش های اقوام همچون نمونه مشابه اولین کفش چرم در دنیا با پنج هزار و ۵۰۰ سال قدمت وجود دارد که از روستای «بیرق» در توابع تبریز به دست آمده است.
صادرات کفش چرم تبریز 
شهر تبریز به دلیل موقعیت جغرافیایی و اماکن دیدنی همه ساله مهمان توریست های بسیاری است که همین امر باعث شده که کفش چرم تبریز در کشورهای دیگر هم مورد توجه قرار گیرد و به عنوان بهترین هدیه برای کشورهای دیگر محسوب شود.
در حال حاضر 90 درصد از کفش های چرم کشور را شهر تبریز تولید می کند که این امر به برگزاری نمایشگاهها در سراسر جهان و همچنین صادرات کفش کمک شایانی میکند.
از مهمترین اهداف برگزاری این نمایشگاه ها در حوزه صنعت چرم، میتوان به معرفی دستاوردها، ظرفیت ها و توانمندی های کارخانه ها، شرکت ها و کارگا های داخلی، توسعه صادرات و یافتن بازارهای جدید صادراتی، ارائه پتانسیل ها و توانمندیهای صنعت چرم کشور، نمایش آخرین تحولات و دستاوردهای علمی، فنی و صنعتی داخلی و خارجی این حوزه، فراهم آوردن بستر مناسب برای انتقال بیشتر فناوریهای روز به کشورمان، ایجاد ارتباط های تجاری جدید و تقویت روابط قبلی، انتقال دانش، تکنولوژی و تجربیات، آشنایی با الگوهای موفق جهانی درعرصه صنعت چرم، فراهم آوردن زمینه های لازم برای سرمایه گذاری شرکت های داخلی و خارجی و همچنین کارآفرینی و اشتغال پایدار اشاره کرد.

برای خرید کفش ناب چرم تبریز بر روی عکس زیر کلیک نمایید :
 
 

مشابه در دسته بندی

نوشتن نظر