​انواع کفش ورزشی و کاربردهای آنها را بشناسیم

نویسنده: nyazco-com دسته بندی: Shoes News تاریخ ایجاد: 2018-01-25 تعداد بازدید: 337 نظرات: 0
انواع کفش ورزشی و کاربردهای آنها را بشناسیم
برخلاف تصور اغلب افراد، کفش ورزشی یک نوع نیست و نمیتوان با یک جفت کفش ورزشی هر ورزشی را انجام داد. علاوه بر نوع رشته ورزشی، کفش ورزشی بر اساس فعالیت، شکل و استقامت آن نیز انواع متفاوتی را دارا میباشد. 
انواع کفش ورزشی و کاربردهای آنها را بشناسیم
برخلاف تصور اغلب افراد، کفش ورزشی یک نوع نیست و نمیتوان با یک جفت کفش ورزشی هر ورزشی را انجام داد. علاوه بر نوع رشته ورزشی، کفش ورزشی بر اساس فعالیت، شکل و استقامت آن نیز انواع متفاوتی را دارا میباشد. در رشته های ورزشی که فشار بر روی تمام نواحی پا میفتد، ظاهر آن کفش همزمان با تغییرات پا تغییر می کند تا فشاری که بر آن ناحیه وارد می شود کنترل شود. در این مقاله که به همت تیم تولید محتوای فروشگاه اینترنتی  نیازکو گرد آوری شده است، با انواع کفش ورزشی و کاربرد آنها آشنا خواهید شد.
کفش ورزشی مناسب برای فوتبال  
قسمت فوقانی در این نوع کفش ورزشی با تکنولوژی خاصی دور دوزی می شود تا قدرت شوت و کنترل توپ را افزایش دهد. در واقع کفش ورزشی باید طوری باشد که طیف حرکت پا را محدود نکند. همچنین هنگام انتخاب کفش ورزشی فوتبال، شما باید اول مشخص کنید در چه نوع زمینی ورزش می کنید و چه میزان تماسی با زمین خواهید داشت. عمده کفش های ورزشی دارای استوک هایی هستند که به درگیر شدن کفش با زمین کمک می کند و بر اساس چمن طبیعی، مصنوعی و زمین خاکی تغییر میابند.
 
کفش بسکتبال
انتخاب کفش مناسب در رشته بستکبال بسیار مهم است به طوری که باعث می شود ورزشکار از مصدومیت های جدی در امان بماند. کفش های بسکتبال معمولا در سه  مدل ارائه می شوند: ساق بلند، ساق متوسط و ساق کوتاه؛ هر کدام از این سه مدل معایب و مزایای خود را دارند.
• کفش بسکتبال ساق بلند: بیشتر از مچ پای شما حمایت می کند و استحکام آن در زمین بسکتبال بیشتر است.
• کفش بستکبال ساق متوسط: این کفش نیز از مچ پای شما حمایت می کند، با این ویژگی که احساس آزادی بیشتری دارید؛ کفش ساق متوسط طرفداران بیشتری در این بین دارد.
• کفش بسکتبال ساق کوتاه: مهم ترین ویژگی کفش ساق کوتاه سبک بودن آن نسبت به مدل های قبلی است و به بازیکن فرصت شتاب و سرعت می دهد اما هیچ حمایتی از مچ پا نمیکند.
کفش والیبال
کفش والیبال از نظر ظاهر بیشتر شبیه به کفش بسکتبال است اما تفاوت آن در کف کفش یا زیره آن میباشد. کف کفش والیبال از یک صمع لاستیکی تشکیل گردیده است که موجب می شود ورزشکار کشش بیشتری را داشته باشد و همچنین از سر خوردن ورزشکار نیز جلوگیری می کند. بخش بعدی کفش، لایه میانی زیره کفش است که برای حفاظت از ناحیه جلوی پاها، بین انگشتان و قوس پا  طراحی گردیده است.
 
کفش اسکیت 
کفش اسکیت هم انواع و طرح های مختلفی دارد که در زیر به بخش های تشکیل شده و زیر شاخه های آن اشاره می کنیم.
کفش اسکیت شامل بخش هایی مانند" بوت، چرخ ، فریم و بلبرینگ" است که اعضای تشکیل دهنده و مهمی هستند. البته رشته اسکیت زیر شاخه های زیادی مانند: اسکیت سرعت، اسکیت فری استایل، اسکیت هاکی و اسکیت نمایشی و... دارد.
هر کدام از رشته های مذکور دارای کفش های مخصوصی هستند و در به کار گیری آنها باید دقت کافی انجام شود تا هنگام استفاده مشکلی ایجاد پیش نیاید.
 
کفش ایروبیک 
کفش ایروبیک به‌گونه‌ای ویژه طراحی‌شده است تا سبک باشد، ضربه‌گیری خوبی داشته باشد و حالت بالشتکی نیرومندی داشته باشد. این کفش به‌خوبی پا را در برمی‌گیرد و زیرهٔ محافظ نیرومندی دارد که خطر زخمی شدن را به حداقل می‌رساند.
 
کفش اسکواش 
ورزش اسکواش در فضای سربسته انجام می‌شود بنابراین زیرهٔ بیرونی کفش اسکواش از جنس لاستیک کائوچویی است تا حداکثر رانش را ایجاد کند. سرپنجه و قسمت جلوی کفش اسکواش نیز به‌گونه‌ای شکل داده می‌شود که اصطکاک و ناراحتی انگشتان را کاهش دهد. تعبیهٔ توری سبک ورزشی در ساختار این کفش پا را خشک نگه می‌دارد و همچنین ضد تاول است. بالشتک ضربه‌گیر قوی و زیرهٔ پرداخت‌شده هم از ویژگی‌های دیگر کفش اسکواش است که پایداری را به حداکثر می‌رساند و انجام حرکت را تسهیل می‌کند.
کفش ورزش های آبی
این کفش‌ها حالت ویژه‌ای دارند و از منسوجاتی مثل توری و نئوپرن ساخته‌شده‌اند که زود خشک می‌شوند و کفی نرم آن‌ها نیز همچون بالشتکی زیر پا قرار می‌گیرد. منسوجات به‌کار رفته در این کفش‌ها حالت تنفس پذیر دارند تا آب را در خود نگه ندارند. اکثر این کفش‌ها پشت بسته‌ای دارند تا حفاظت بهتری از پا داشته باشند.
در آخر باید دانست که مهمترین نکته در انتخاب کفش ورزشی راحتی و آسایش فرد در هنگام ورزش است. همچنین حفظ سلامتی و ایمن بودن کفش نیز از موارد مهم میباشد و کفشی که نتواند از پای شما در برابر ضربه های ناگهانی محافظت کند هیچ ارزشی نخواهد داشت. 
 
برای خرید کفش اسپرت ورزشی رو عکس کلیک نمایید 

نوشتن نظر