۵ گام برای محافظت از کامپیوتر‌های ویندوزی

نویسنده: nyazco-ahmadzadeh دسته بندی: Computer and Laptop تاریخ ایجاد: 2016-02-18 تعداد بازدید: 902 نظرات: 0
۵ گام برای محافظت از کامپیوتر‌های ویندوزی
کامپیوتر‌ها همیشه در معرض خطر حملات سایبری قرار دارند اما در این بین می‌توان با رعایت نکاتی اقدام به پیشگیری از این مشکلات کرد و کامپیوتر را به‌میزان زیادی ایمن نگه‌داشت.

با وجود اینکه سیستم‌های عامل و اغلب برنامه‌ها توسط شرکت‌های بسیار قدرتمند و معتبری تولید می‌شوند اما این موضوع نمی‌تواند تائیدی بر بدون مشکل بودن آن‌ها باشد. تاکنون حفره‌های امنیتی بسیاری در برنامه‌ها کشف شده است که برای مثال یکی از آن‌ها مصرف حجم وسیعی از ترافیک در شبکه است. اخیرا آسیب‌پذیری در اینترنت اکسپلورر کشف شده است که به‌افراد ناآشنا اجازه انجام برخی اعمال را در سیستم می‌دهد. با وجود اینکه بسیاری از مردم خود را مبرا از این موارد می‌دانند و سرقت اطلاعات را چندان جدی نمی‌گیرند اما باید توجه داشت که به‌جای امیدوار بودن افراد می‌توانند با چند اقدام ساده امنیت سیستم‌شان را تامین کنند و از سایر مشکلات آن نیز پیگیری کنند، زیرا تمام مشکلات کامپیوتر‌ها مربوط به امنیت نیست و گاهی برخی اختلالات در خود سیستم نیز به‌وجود می‌آید که از بین بردن آن نیاز به‌توجه به‌نکات موجود در این مقاله ازنیازکو دارد.

در ماه ژانویه عده‌ای از متخصصان آی‌تی از بدافزاری به‌نام Cryptolocker حرف می‌زدند. زمانی که این بدافزار در کامپیوتر نفوذ و آن را آلوده کند، Cryptolocker تمام اطلاعات را در اختیار می‌گیرد و سپس رمز گذاری می‌کند و البته تنها هکر می‌تواند قفل آن را بگشاید. زمانی که اقدامات لازم انجام گرفت پنجره‌ای به‌صورت پاپ‌آپ نمایش داده می‌شود که اطلاعات موجود در آن حکایت از وقت ۷۲ ساعته برای پرداخت پول دارند و در صورتی که در این مدت پول مذکور پرداخت نشود کلا اطلاعات سیستم از بین می‌روند.

هزینه این قفل‌گشایی در ابتدا ۱۰۰ دلار بود اما در حال حاضر به ۳۰۰ دلار افزایش یافته است و البته شاهد نسخه‌های‌ جدیدی از آن نیز هستیم. همان‌طور که از اقدامات این بدافراز برمی‌آید می‌توان پی برد Cryptolocker یک ویروس است و برای به‌دور ماندن از آن باید به‌صورت دوره‌ای از اطلاعات موجود در سیستم فایل پشتیبان تهیه کرد.

در همین حین مهندسان مایکروسافت با آسیب‌پذیری در تمام نسخه‌های اینترنت اکسپلورر مواجه شدند که چندی پیش مایکروسافت اقدام به‌ارایه برخی توصیه‌های امنیتی برای از بین بردن موقت این مشکل کرد تا به‌زودی آن را به‌طور کامل ریشه‌کن سازد. هکر با استفاده از این آسیب‌پذیری به‌صورت مخفی اقدام به‌فعالیت می‌کند و می‌تواند ترافیک مورد استفاده دستگاه را از سایت‌های مورد نظر کاربر به‌سایت‌های مخرب انتقال دهد یا با انجام اقداماتی فرد را مجبور به‌بازدید از سایت مخرب کند که این کار می‌تواند از طریق ارسال به‌صفحات مختلف (Re-Directing) یا ایمیل‌های مخرب باشد. زمانی که کاربر آن وب‌سایت را بازدید کرد هکر می‌تواند در هر زمانی که بخواهد اقدامات مورد نظرش را در کامپیوتر فرد انجام دهد.

در طول این مدت اخبار بسیاری در خصوص این مشکل نرم‌افزاری در مایکروسافت منتشر شد و البته بسیاری از مختصصان آی‌تی نیز اطمینان دادند که برنامه‌های اصلی مایکروسافت بدون هیچ مشکلی هستند. مایکروسافت در تلاش است تا به‌زودی راه‌حل کاملی برای برطرف کردن این آسیب‌پذیری ارایه دهد (از طریق بروزرسانی).

باید توجه داشت که ۵ اقدام ساده برای محافظت از کامپیوتر‌ها وجود دارد که باعث می‌شود دستگاه همیشه کارایی کاملش را ارایه دهد و در مقابل مشکل چندان بزرگی نیز آن را تهدید نکند. با انجام این کار‌ها کاربر می‌تواند ویندوز را از برخورد با مشکلات زیادی حفظ کند.

زمانی که کامپیوتر جدیدی خریداری می‌کنید یا حتی کامپیوتر قبلی‌تان را که برای مدت زیادی استفاده کرده‌اید باید توجه داشته باشید که برای اتصال آن به‌اینترنت باید با انجام کار‌هایی از سلامت اتصالاتان مطمئن شوید. یکی از این نکات مهم فعال نگهداشتن بروزرسانی اتوماتیک ویندوز است. خوشبختانه برای کاربران ویندوز ۸ و ویندوز ۱۰ این ویژگی به‌صورت پیش‌فرض فعال است ولی کاربرانی که از نسخه‌های پیشین سیستم عامل مایکروسافت استفاده می‌کنند باید به‌صورت دستی اقدام به‌فعال‌ْسازی قابلیت آپدیت اتوماتیک ویندوز کنند. در ادامه می‌توانید ۵ گام مهم در زمینه بهینه نگهداشتن ویندوز و فعال کردن بخش بروزرسانی اتوماتیک آن را فرا بگیرید.

نوشتن نظر